Marmaris

About Marmaris

Being a fishing town, Marmaris is one of the largest resorts on the Aegean coast. The city shows a modern development with tourism. Although there are facilities suitable for every budget, the population reaches 200,000 in the summer months, with many hotels, restaurants, nightclubs and low-cost package holiday catering stores.

Despite the development that reaches around 10 km along the west of the bay, the city promises greenery all year round for the surrounding pine-covered hills. There are many beaches around the bay. There are day trips to ancient cities and coastal villages. The marina is the largest and busiest charter port especially for trips along the Turquoise Coast.

Iklimi , plajları ve şehrin tesislerine ek olarak, ulaşım altyapısı ziyaretçi çekmek için kesin bir artı oluşturmaktadır . Yakın havaalanına Dalaman , Rodos feribot ve Datça ile Fethiye yollarından kolay ulaşım vardır . Liman ve Yalancı Boğaz’da ki atölyelerde yat bakım ve üretimi ile , dünyanın her yerine özel tekne hizmeti mevcut . Iklim kışın bile rahat . Etkileyici dağlar ve çam ormanları ile , Marmaris uzun süre popüler bir tatil beldesidir.
Destination